Veľké porovnanie internetových prehliadačov pre rok 2018

Blog - Zaujímavosti

30 Apr 2018 - ambitas

Veľké porovnanie internetových prehliadačov pre rok 2018

Ktorý internetový prehliadač je najlepší? 

Mnoho z nás si vyberie internetový prehliadač a využíva ho roky. Zvykneme si na užívateľské rozhranie a prípadná zmena nám nemusí byť príjemná. No nikdy neviete, či rozhodnutie vystúpiť zo svojej komfortnej zóny nakoniec neoceníte a s novým prehliadačom nebudete surfovať na webe ešte radšej. Pozrieme sa na jednotlivé internetové prehliadače a porovnáme ich bezpečnosť,  rýchlosť či flexibilitu (možnosť prispôsobení a rôznych pluginov). Možno sa nám podarí nájsť taký, ktorý vám bude vyhovovať ešte viac ako ten, čo aktuálne využívate.


Štatistické porovnanie podielu na trhu za posledný rok vyzerá naozaj zaujímavo. Na Slovensku podľa spoločnosti Statcounter 63% užívateľov volí Google ChromeMozillu Firefox používa 15% užívateľov, Safari 9% a najslabšie obstál Microsoft Edge len s 2% užívateľov trhu. Pre porovnanie celosvetovo Chrome stále vedie, no oveľa lepšie je na tom Safari, ktoré je druhé v poradí. Mozilla obsadila s 5% až štvrtú pozíciu.  Zaujímavosťou je mobilný internetový prehliadač UC Browser, ktorý dosiahol podiel až 7%. To nás privádza k myšlienke, či sa neoplatí zaexperimentovať a vyskúšať jeden z netradičných prehliadačov ako Avant, Superbird, Lunascape, Torch či  Iceweasel.

Ak vás otravujú pop-up okná, vyskúšajte Avant, alebo si stiahnite prehliadač Superbird a otestujte či je naozaj rýchlejší ako Chrome. Grafickým dizajnérom, ale aj front-end developerom by sme poradili skúsiť Lunascape, ktorý podporuje až 3 prehliadače v jednom. Užívateľ si vie obsah stránky rýchlo skontrolovať naraz v troch prehliadačoch. Pokiaľ ste milovník hudby, ktorú radi zdieľate na sociálnych sieťach, vyskúšajte funkcionality prehliadača Torch. Ak ste užívateľ Linuxu, vyskúšajte stabilný prehliadač  Iceweasel, ktorého výhodou je automatické sťahovanie aktualizácií.

Na trhu je naozaj veľa prehliadačov, ktoré sú prispôsobené špecifickým skupinám ľudí. My sme sa však rozhodli porovnať tie najznámejšie a najpoužívanejšie.

Internetový prehliadač GOOGLE CHROME

Spoločnosť Google vytvorila veľmi efektívny prehliadač, ktorý má zaslúžene svoje miesto medzi top internetovými prehliadačmi. Počet užívateľov neustále narastá aj vďaka stabilnej platforme a jednému z najkrajších užívateľských dizajnov. Užívateľ si dokáže prehliadač maximálne prispôsobiť vďaka ľahko dostupným a inštalovateľným rozšíreniam či podpore rodičovskej kontroly. Za jednu z najväčších výhod možno považovať možnosť synchronizácie mnohých funkcii prehliadača, ktoré plne spolupracujú s vašim účtom Google. Dokonca Chrome nedávno začal blokovať reklamy, ktoré nespĺňajú stanovené štandardy.
Nevýhodou Chromu sa stáva to, že je jedným z najnáročnejších prehliadačov z hľadiska využívania zdrojov. Vzniká problém s funkcionalitou na zariadeniach s obmedzenou pamäťou RAM. Tak isto môže byť nepríjemné ako spoločnosť Google využíva údaje o prehliadaní internetu
V benchmarku grafiky MotionMark dosiahol prehliadač najlepšiu pozíciu so skóre 380,84 a bol jednoznačne najrýchlejším z pomedzi testovaných prehliadačov v aplikácii Speedometer. Jeho skóre v benchmarku JetStream JavaScript dokázal poraziť iba Microsoft Edge.
Mobilná aplikácia Google Chrome je dostupná na všetkých majoritných platformách. Poskytuje jednoduchosť a synchronizáciu dát, čo uľahčuje prácu pri používaní viacerých zariadení ako smartfón, notebook či tablet.
V prehliadači Google Chrome nájdete všetko na svojom mieste a potešia vás i automatické aktualizácie, ktoré nevyžadujú žiadnu manuálnu prácu navyše.

Internetový prehliadač MOZILLA FIREFOX

Mozilla Firefox zažila nedávno najväčší update za posledných 13 rokov, ktorý jej výrazne pomohol. Hoci bola vždy známa svojou flexibilitou a možnosťami rozšírenia, poslednou dobou v rebríčkoch značne zaostávala kvôli rýchlosti. Vďaka prvému releasu v minulom roku s názvom Firefox Quantum nastala úprava kódu a aktuálne je jej rýchlosť porovnateľná s rýchlosťou prehliadača Google Chrome. Ba čo viac, update dostala i mobilná verzia internetového prehliadača Mozilly, čím stala sa rýchlejšou než kedykoľvek predtým.
Nový update priniesol i nové užívateľské rozhranie – najnovšia verzia pohotovostného režimu Mozilly ponúka modernejší a prehľadnejší vzhľad. Fungujú na nej stále aj staršie webové aplikácie, je preto fajn mať ju po ruke či už v škole alebo v práci.
Musíme oceniť aj bezpečnosť Mozilly, ktorá je neziskovou a nemá dôvody predávať vaše dáta prehliadania tretím stranám. Nezabúda ani na pravidelné updaty slúžiace na ochranu užívateľských dát.
Za nevýhodu tohto prehliadača možno považovať to, že v prípade núdze neposkytuje live-tech podporu (online služba pomáhajúca riešiť problémy užívateľov v reálnom čase).

Internetový prehliadač SAFARI

Prehliadač pochádzajúci z dielne Apple je tou najlepšou možnou voľbou pre zariadenia s operačným systémom Mac a iOS. Kompatibilita výlučne s týmito zariadeniami Safari oberá o prvenstvo medzi top prehliadačmi, pretože tým trpí jeho všestrannosť. Vyznačuje sa naozaj vysokou rýchlosťou. Navyše synchronizuje nastavenia v prehliadači na všetkých zariadeniach, kde je daný užívateľ prihlásený.
Safari ponúka mnoho užitočných funkcií ako prehliadanie viacerých kariet, vyhľadávania umožňujúce nájsť konkrétny text na stránke či podpora rodičovských kontrol. Hoci sa nie je možné priamo zadávať hlasové príkazy ako prehliadaču Google Chrome, Safari je priamo prepojený so Siri, ktorá aktívne využíva jeho hľadania a zobrazuje v ňom aj odpovede.

Internetový prehliadač MICROSOFT EDGE

Microsoft Edge je pevne previazaný s Windows 10 a predstavuje ďalšiu generáciu Explorera. Zaviedli doň nové funkcie špecifické pre platformu – napríklad podpora pre AI asistenta spoločnosti Cortana. Hoci Edge ponúka mnohé rozšírenia, nepodporuje úplné prispôsobenie užívateľského rozhrania ako napríklad Chrome.
Čo sa týka fungovania hoci je čas načítania stránky jeden z najdlhších (rovnako ako v prípade prehliadača Firefox), plynulosť prehliadania stránky užívatelia naozaj ocenia. Grafika získala v benchmarku MotionMark a benchmarku webovej aplikácie Speedometer 193,42 a 47,99 boda, čo je pod priemerom, no 225,96 boda v benchmarku JetStream JavaScript je veľmi uspokojujúce skóre.
Pokiaľ hľadáte niečo neobvyklé od Chromu a Mozilly nainštalujte si Edge a otestujte, čo dokáže. Možno budete príjemne prekvapení, pretože každým updatom prináša Microsoft rôzne nové funkcie, ktoré určite stoja za vyskúšanie.


Internetový prehliadač OPERA

Opera je ideálnou voľbou pre pomalé pripojenia. Hoci tvorí len 1% na trhu internetových prehliadačov, prináša porovnateľnú kvalitu. Rýchlo sa spúšťa, používateľské rozhranie je čisté a robí všetko to, čo konkurenti. Za ocenenie stojí funkcia Opera Turbo, ktorá komprimuje webovú prevádzku a smeruje ju cez servery Opery. Tento proces značne pomáha v prípadoch pomalého pripojenia, napríklad na vidieku. Mobilná verzia Opery znižuje množstvo prenášaných dát, čo oceníte hlavne pri mobilnom pripojení na internet.
Výhodou je i vstavaný Ad-bloker, ktorý sa dá v prípade potreby veľmi jednoducho vypnúť, či šetrič batérie, ktorý oceníte počas práce s notebookom.  
Najväčšou zbraňou internetového prehliadača Opera je však vstavané VPN, ktoré je veľmi jednoducho nastaviteľné. Stačí zaškrtnúť políčko a pripojíte sa na webovú stránku cez proxy server, ktorý vám pomôže zamaskovať IP adresu i s vašou lokáciou.
Jednoducho povedané, Opera kombinuje mnohé z najlepších funkcii Chromu a Mozilly.

Dúfame, že už máte predstavu o tom, ktorý internetový prehliadač v roku 2018 vyskúšate. Nebojte sa experimentovať a nezabúdajte, že dôležité je i to ako vyzerajú konkrétne webové stránky. Ak tú svoju webovú stránku či mobilnú aplikáciu ešte nemáte, zverte sa do rúk nám a spolu tento problém vyriešime. Chcete byť prví vo vyhľadávaní? Pomocou SEO optimalizácie a online marketingu to zvádneme  - ambitas | make IT happen.