Svetoví IT velikáni

Blog - Zaujímavosti

16 Jul 2018 - ambitas

Svetoví IT velikáni

Vďaka ktorým spoločnostiam môžeme každý deň využívať informačné technológie?

 

 

IT svet je v dnešnej dobe plný rôznych spoločností, či už sú to malé firmičky alebo veľké korporácie. Vzhľadom na rýchlosť vývoja technológií sa nemožno čudovať. Vedeli by ste si predstaviť domácnosť bez internetu či jediného smart zariadenia? Mladé generácie by s tým mali určite problém. Poďme sa teda pozrieť na velikánov sveta, ktorý mení naše životy.

APPLE Inc.

Spoločnosť, ktorú v roku 1976 založil Steve Jobs, Ronald Wayne a Steve Wozniak. Ponúkajú hardvérové zariadenia – iPhone, iPod, iPad, Apple Watch či Apple TV, softvér – iOS a macOS či iTunes Media Player alebo Safari prehliadač.  Vlastníci zariadení vytvárajú komunitu, ktorej neuniknú žiadne novinky. I vďaka fanúšikom je spoločnosť jednou z najväčších na svete a v roku 2014 sa stala prvou v USA, ktorá nadobudla vyššiu hodnotu ako 700 miliárd dolárov. A rastie naďalej – v nasledujúcom roku plánuje Apple uviesť na trh tri nové iPhony a prvýkrát od roku 2013 rozšíriť paletu farieb, v ktorých budú smartfóny dostupné. Tešíte sa?

SAMSUNG Electronics

Najväčšia spoločnosť v Južnej Kórei je známa ako priamy konkurent vyššie spomínaného Apple. V roku 1938 ju založil Lee Buyung-chi. Pôsobí globálne na celom svete a najvyššie príjmy dosahuje aj vďaka masívnemu predaju smartfónov – v roku 2012 dosiahli celosvetové prvenstvo v množstve výroby mobilných telefónov. Okrem nich vyrábajú klimatizácie, počítače či tlačiarne a podobné spotrebiče. Nemožno sa čudovať, že Samsung vytvára až jednu pätinu celkového exportu Južnej Kórei.

IBM

Názov je skratka z „International Business Machines Corporation“, no veľakrát je spoločnosť prezývaná ako „Big Blue“ (Veľká modrá). Pôsobí v 170 krajinách a je jedným z najväčších zamestnávateľov na svete. Venujú sa výrobe a predaju počítačového hardvéru, softvéru a poskytujú služby. Nezanedbáva ani výskum – v Spojených štátoch drží prvenstvo v počte registrovaných patentov. Zamestnanci sú držiteľmi až piatich Nobelových cien. Vďaka nim uzrel svetlo sveta  pevný disk či programovací jazyk SQL. Obdivuhodným faktom je aj rok založenia – 1888.

Microsoft Corporation

Pri vyslovení názvu sa drvivej väčšine zjaví pred očami Bill Gates, ktorý je s ňou neodlučne spätý. Nezaložil ju v roku 1975 však sám – partnerom mu bol Paul Allen. Aktuálne je najväčšou softvérovou spoločnosťou na celom svete. Istý podiel na trhu operačných systémov mu dokázal ukradnúť Android, no stabilitu spoločnosti to neohrozilo. V roku 2011 kúpili Skype Technologies, 2014 populárnu hru Minecraft a v roku 2016 ešte aj LinkedIn. Aktuálne svoju pozornosť zameriavajú na tzv. „cloud computing“.

Foxconn Technology Group

Spoločnosť so sídlom v Taiwane je v odbore technológií treťou najväčšou na svete. Vznikla v roku 1974. Pôsobí ako zmluvný výrobca v oblasti elektroniky a produkuje rôzne komponenty pre produkty Nokia, iPhone, iPad, iPod, Blackberry, PlayStation či Xbox ONE. Foxconn je nepríjemne preslávený kvôli nepriaznivým pracovným podmienkam –  na protest im v januári 2012 pohrozilo až 150 zamestnancov hromadnou samovraždou.

AT&T Global Network Services

Hoci mnoho ľudí na Slovenku spoločnosť AT&T nepozná, v Amerike si bez nej nevedia predstaviť život. Je totižto najväčšou telekomunikačnou spoločnosťou na svete. Celosvetovo je druhým najväčším poskytovateľom služieb v oblasti mobilných sietí. Je dokonca staršia ako IBM – vznikla už v roku 1885. Kedysi vlastnili technický ústav „Bell Labs“ odkiaľ vzišli programovacie jazyky C či C++. Nedávno sa AT&T podarilo po 18 mesiacoch dokončiť akvizíciu spoločnosti Warner Bros., jedného z najväčších filmových štúdií v Amerike.

Pokiaľ si i vy chcete ukrojiť kúsok z koláča úspechu v IT biznise, neváhajte. S vývojom softvéru vám pomôže spoločnosť s individuálnym prístupom a službami na úrovni IT velikánov  ambitas | make IT happen.