Responzívny web dizajn - nepísané pravidlo

Blog - Zaujímavosti

09 May 2016 - ambitas

Responzívny web dizajn - nepísané pravidlo
Počet užívateľov internetu na smartfónoch predbehol užívateľov na desktopoch už v roku 2014 a ich počet neustále rastie. Preto je nutné držať krok s technikou, optimalizovať a inovovať.

Prečo optimalizovať

Dôvodov by bolo samozrejme viac, ale najdôležitejší je výsledok. Pekný prispôsobiteľný dizajn je pre užívateľa lákavejší. To predstavuje väčšiu šancu, že užívateľ zotrvá práve na vašom webe. Výsledok môže znamenať vykonanie akcie, či už nákup tovaru, prihlásenie sa na newsletter alebo zanechanie kontaktu. Predsa len málokto si objedná produkty alebo služby zo stránky, ktorá je neresponzívna, teda čiastočne nefunkčná. Tak sa užívateľ vyberie napríklad k vašej konkurencii, kde sa môže cítiť príjemnejšie. Preto ak chcete z návštevníka webu urobiť svojho zákazníka, prispôsobujte web jeho požiadavkám.

 

Webreport responzívny

www.webreport.sk

 

Google a SEO

Google má rád responzívny dizajn a pri vyhľadávaní mobilnými zariadeniami uprednostňuje vo výsledkoch tie weby, ktoré sú "mobile friendly". Preto nemusíte riešiť mobilnú verziu webstránky typu m.webstr.sk. To je taktiež priateľskejšie z pohľadu Google robota, ktorý už nemusí riešiť duplicitný obsah na dvoch rôznych adresách. Tu si môžete otestovať, či je váš web použiteľný v mobiloch.

Google mobile friendly 

 

Obsah

Pri pridávaní obsahu je nutné dbať na viacero faktorov. Texty by mali byť použiteľné pre všetky typy zariadení, stručné, členené do odstavcov. Obrázky je nutné optimalizovať, aby sa obsah nenačítaval zbytočne dlho. O tom ako a prečo zrýchliť webstránku sme písali v článku "Ako a prečo zrýchliť vašu webovú stránku". Do obrázkov taktiež nevkladajte text, ktorý je na mobiloch ťažko čitateľný. Taktiež zvoľte dostatočne veľké buttony, aby boli ľahko klikateľné a aby užívateľ vedel, kam má kliknúť. 

 

Aké sú hlavné výhody pre majiteľa?

Úspora peňazí

Úspora peňazí

SEO a výkonnosť

Vnímanie značky

SEO a Výkonnosť

Zlepšuje vnímanie značky 

Šetrí čas

Väčšie zárobky

Šetrí čas

Možnosť väčších zárobkov 

 

Aké sú hlavné výhody pre užívateľa? 

Šetrí čas

Šetrí čas

Zoom in

Zoom out

Žiaden zoom in

Žiaden zoom out

Bočné scrollovanie

Pekné UI

Žiadne bočné scrollovanie

Pekné UI (Užívateľské rozhranie)

  

Samozrejme je konkurencia vysoká. Preto je nutné inovovať a byť vždy o krok vpred, ako je vaša konkurencia. K tomu vám pomôže aj Bootstrap framework, s ktorým je responzívny web dizajn hračka.