Prelom v mobilných platbách. Úspech Google Pay na Slovensku

Blog - Zaujímavosti

12 Nov 2018 - ambitas

Prelom v mobilných platbách. Úspech Google Pay na Slovensku

Stojíte v obchode pri pokladni, predavačka načítava váš tovar. V momente platenia však zisťujete, že peňaženka zostala doma. Podobnú situáciu zažil takmer každý z nás. Vďaka Google Pay sa to už opakovať nebude. Všetky karty budete mať stále so sebou vo svojom smartfóne.

Google Pay, čo to vlastne je?

Google Pay je šikovne vyvinutá mobilná aplikácia, vďaka ktorej môžete pohodlne platiť pomocou vášho smartfónu. Či už ide o platby na rôznych webových stránkach, v mobilných aplikáciách alebo kamenných obchodoch. Jednoducho do nej vložíte svoje platobné Visa alebo Mastercard karty a platíte. Pýtate sa čo bezpečnosť? V tomto je Google Pay opäť o krok vpred, keďže každej transakcii priraďuje dočasné, jedinečné číslo. Na webových stránkach už nemusíte zadávať údaje vašej karty, čím sa výrazne znižuje riziko jej zneužitia.

Ako funguje Google Pay

Na to, aby ste mohli využívať Google Pay je potrebné vlastniť telefón minimálne s Androidom 4.4 Kit Kat a NFC. V obchodoch zas musia vedieť prijímať bezkontaktné platby. Pokiaľ máte v mobilnej aplikácii uložených viac kariet, zvolíte si jednu hlavnú, predvolenú. Z nej platíte vždy, pokiaľ nevyberiete inú. Platby fungujú aj offline, po pripojení na internet sa načítajú k vašim účtom. Aplikáciu nemusíte pred platením otvárať, jediná podmienka je využívanie bezpečnostného prvku na odomknutie smartfónu. Do 20 eur platíte bez odomknutia, pri sume nad 20 eur ho stačí odomknúť. Už žiadne PIN-kódy. Čo v prípade krádeže smartfónu? Jednoducho na diaľku celú mobilnú aplikáciu zablokujete. Nemusíte tak behať z banky do banky a blokovať všetky karty.

Ktoré banky podporujú Google Pay?

Hoci je na Slovensku Google Pay dostupný od februára 2018, nie všetky banky ho podporujú. Aktuálne s ním pracujú mBank, Poštová banka, 365 today´s Bank, J&T Banka a Slovenská sporiteľňa.  Mnoho z nich má Google Pay vstavaný do svojich mobilných aplikácií. Hoci podpora Google Pay nie je rozsiahla, nepodceňujte ho. Služba je veľmi pohodlná a dokonca vám okrem platobných kariet umožňuje ukladať aj členské nákupné karty, vstupenky a lístky z Eventbrite či letenky. Vďaka nej môžete poslať peniaze aj priateľom, ktorí Google Pay nemajú. Postačí poznať ich email alebo telefónne číslo.

Znamená to koniec doby “cashu”?

Vývoj mobilných aplikácií akou je Google Pay posúva bezkontaktné platenie na úplne inú úroveň. Aj napriek tomu, že na Slovensku stále prevažujú platby v hotovosti, pomer bezhotovostných a hotovostných platieb sa mení rapídnou rýchlosťou. Kým v minulom roku minuli slováci bezhotovostnými platbami 24 miliárd eur, v tomto roku toto číslo stúplo o 4 miliardy eur.

Nástup Google Pay zaznamenal na Slovensku veľký úspech a slováci si dokázali tieto platobné inovácie veľmi rýchlo osvojiť. Práve preto sa viaceré banky a spoločnosti rozhodli uviesť ďalšie možnosti bezkontaktných platieb, medzi ktorými nájdete aj platobné náramky či QR kódy. V budúcnosti tiež môžete rátať s aplikáciami od Samsungu či Apple. Mobilná aplikácia Apple Pay ohlásila príchod na Slovensko začiatkom roka 2019.

I keď na Slovensku zatiaľ nemáme dokonalú podporu pre bezhotovostné platby, a v niektorých situáciách sa bez hotovosti nezaobídeme, v priebehu nasledujúcich pár rokov by sa mohla táto situácia zmeniť.

 

Ak plánujete vývoj mobilnej aplikácie s platbami, určite na tieto služby nezabudnite. Nielen s prácou s Google Pay, ale i s komplexnou tvorbou softvérov či mobilných aplikácií vám pomôžeme u nás v Ambitas, make IT happen.