Internetové prehliadače - ktorý máte najradšej?

Blog - Zaujímavosti

20 Jan 2017 - ambitas

Internetové prehliadače - ktorý máte najradšej?

Počítače, notebooky, smartfóny či tablety, každý z nich dostanete s internetovým prehliadačom. Ale je to ten najlepší prehliadač, ktorým môžete pristupovať na internet? Posvietili sme si na Mozillu Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Operu a Safari.

V počítači alebo notebooku máte k prístupu na internet predinštalovaný Internet Explorer. Ak máte Windows 10, je tam nový webový prehliadač Edge, alebo na Macu môžete využiť Safari.

Asi prvá vec, ktorú na novom PC urobíte (ešte pred nainštalovaním antivírového programu) je stiahnutie obľubeného internetového prehliadača. Vďaka štatistike W3Counter (december 2016) môžete vidieť, ktorý je najpopulárnejší. Na tomto odkaze môžete sledovať graf, ako sa menila popularita prehliadačov v jednotlivých krajinách od roku 2009 až po súčasnosť.

Webové prehliadače a ich podiel na trhu za december 2016

Google Chrome je už istú dobu najvyužívanejším internetovým prehliadačom, ktorému patrí viac ako polovica podielu na trhu. Hneď na druhom mieste, v značnej vzdialenosti, je Safari. Na treťom mieste je Firefox a o niečo menej návštevnosti predstavuje Internet Explorer (dnes už Edge) a na piatom mieste sa nachádza Opera.

Pozn.: Chrome už nepodporuje update na Windows XP a Vista

Požierač batérie

V júni 2016 Microsoft urobil test výdrže batérie na jednotlivých prehliadačoch s cieľom podporiť ich vlastný prehliadač Edge, ktorý mal nahradiť Internet Explorer. Titulky vraveli, že Google Chrome je požierač batérie, práve kvôli videu, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

Aká bola odpoveď Google na tento test?

Sledujte video :-)

Opera pridala pred nedávnom nový šetrič batérie do svojho prehliadača. Testy ukázali, že so zapnutým šetriacim módom ušetrí váš notebook až 35% batérie viac ako Google Chrome či Microsoft Edge.

Ktorý internetový prehliadač je najlepší?

Ak je jeden prehliadač lepší ako konkurenti práve kvôli výkonu, ochrane, vlastnostiam, neexistuje žiadne obmedzenie, keďže všetky sú zdarma, môžete si nainštalovať a vyskúšať naraz koľko len chcete. Aj keď mnohí z vás budú súhlasiť, ak povieme, že Chrome je asi najlepší internetový prehliadač, nič vám však nebráni v tom, aby ste vyskúšali aj 5 alebo 6 iných prehliadačov.

A všetky tieto spomenuté prehliadače disponujú slušným výkonom a kompatibilitou. Všetky podporujú rozšírenia a doplnky, čiže do prehliadača si môžete pridávať obľubené funkcie či widgety.

Ak nejaké rozšírenie nie je dostupné na vašom prehliadači, jednoducho ho skúste nájsť na iný prehliadač. Ak sa web stránka nezobrazuje správne na jednom prehliadači, skúste iný. Toto sú dôvody, prečo je niekedy nutné využiť viacero internetových prehliadačov a neuspokojovať sa s jedným.

1. Google Chrome

Google Chrome

Google vytvoril veľmi výkonný internetový prehliadač, ktorý si zaslúži najvyššie hodnotenia spomedzi všetkých prehliadačov. Počet nových užívateľov neustále rastie. Prečo? Práve vďaka kompatibilite na rôznych platformách, je neuveriteľne stabilný, skvele prezentovaný a najmä kvôli jeho užívateľskému rozhraniu.

K dispozícii je široká škála rozšírení, ktoré je možné jednoducho získať z internetového obchodu Chrome. Na výber je toho fakt veľa, stačí len “listovať” a vybrať si.

V najnovšej verzii Chrome 55 sa podarilo prehliadaču spotrebovať o 50% menej pamäte RAM oproti verzii 53.

Ja mám rád search box tohto prehliadača. Najmä kvôli tomu, že ak chcem hľadať nejaký výraz, nemusím sa dostať do Google vyhľadávania, jednoducho priamo ho napíšem do search boxu v prehliadači.

Okrem toho keď napíšete url adresu stránky (na ktorej je aktívne vyhľadávanie), stlačíte medzerník alebo TAB, napíšete hľadaný výraz a stačíte enter, hneď vás to presmeruje na danú stránku s výsledkami vyhľadávania.

No taktiež má svoje zápory. Napríklad sa niekomu nemusí páčiť využívanie získaných dát Googlom. Alebo ako rastie popularita prehliadača, tak rastie aj pozornosť hackerov. Aj preto Google zaplatí (nemalé čiastky) tým, ktorí dokážu hacknúť Chrome.

Stiahnuť: Google Chrome

2. Safari

Safari

Ak ste fanúšikmi Apple, tento internetový prehliadač je rozhodne pre vás. Safari je predinštalovaný na všetkých Apple zariadeniach, čiže pracuje bezproblémovo na všetkých produktoch tejto spoločnosti.

Safari je známy, že má problémy na zariadeniach, ktoré nebežia na Apple OS. To znamená, že užívatelia, ktorí pracujú s Windowsom či Linuxom, budú mať problémy po nainštalovaní tohto prehliadača. Napríklad častým problémom je neustále znova načítavanie stránky po návrate v prehliadači.

Ak ste teda majiteľmi Apple produktu, asi budete štastní s webovým prehliadačom Safari a nebudete potrebovať ani Google Chrome alebo iný. Avšak každý je zvyknutý podľa seba.

Stiahnuť: Safari

3. Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Firefox je veľmi flexibilný, no môže sa zdať pomalý s množstvom nainštalovaných pluginov.

Tento internetový prehliadač je celkovo na treťom mieste čo sa týka popularity. Nie je jasné prečo, aj keď trochu zaostáva za konkurentmi v designe, ponecháva oddelené vyhľadávací a URL box a taktiež buttony, ktoré ostatní odstránili z hlavnej obrazovky prehliadača. Naopak pravidelne vychádzajú aktualizácie asi na 6 týždňovej báze a je k dispozícii množstvo doplnkov (najbližšia aktualizácia bude 24.4.2017 - Firefox 51).

Ak hľadáte alternatívu postavenú na podobnej štruktúre, môžete vyskúšať Waterfox. Tento web prehliadač je postavený na open source kóde Firefoxu a predstavuje jeho rýchlejšiu verziu.

Stiahnuť: Mozilla Firefox

4. Microsoft Edge

Microsoft Edge

Edge - nový user-friendly internetový prehliadač od Microsoftu (nahradil Internet Explorer), ktorý poskytuje plnú integráciu s Windows 10.

Je samozrejme lepší na používanie ako starý Internet Explorer, je lepšie zabezpečený a najnovšie web stránky bežia oveľa lepšie. Rozhranie je modernejše, no na miznúci url box si nemusí zvyknúť každý.

Edge má niekoľko nových funkcií.

Nástroj Web Note vám povoľuje písať priamo na web stránku alebo zvýrazňovať virtuálnym perom alebo žltým zvýrazňovačom. Okrem toho môžete vystrihovať časti webu, prilepovať, pridávať poznámky a napokon zdieľať.

Taktiež pridali nový mód na pokojné čítanie, ktorý odstráni všetky rušivé elementy na stránke a ponechá len dôležité časti textu, upraví pozadie a ešte si môžete zvoliť zoom.

5. Opera

Opera

Aj keď je Opera v rebríčku na piatom mieste, je to veľmi kvalitný internetový prehliadač. Je rýchly, užívateľské rozhranie je príjemné a dokáže všetko, čo konkurencia.

Je to prvý veľký prehliadač, ktorý blokuje reklamy bez doplnkov. Podľa testov zistili, že stránky bohaté na obsah sa načítajú až o 90% rýchlejšie bez reklám vďaka zabudovanému blokovaniu reklám.

Okrem toho ponúka funkciu kompresie dát Opera Turbo. Ide o šetrenie dát, kedy komprimuje webový obsah prenášaný do zariadenia. To znamená, že spotrebujete oveľa menej dát a stránky sa načítajú oveľa rýchlejšie.

Stiahnuť: Opera

Chrome stále vedie

Stále to vyzerá tak, že Chrome je celkovo najlepší a najpopulárnejší spomedzi všetkých internetových prehliadačov. Samozrejme každý prehliadač má niečo do seba a každý má rád niečo iné. Preto sú špecifickí ľudia, ktorí preferujú niečo odlišné, a tí, ktorí radšej bezpečne zvolia Chrome.