Čo stojí a ako dlho trvá vývoj mobilnej aplikácie?

Blog - Zaujímavosti

16 Apr 2018 - ambitas

Čo stojí a ako dlho trvá vývoj mobilnej aplikácie?

Zaujíma vás cena a doba vývoja mobilnej aplikácie?

Za posledné roky sa vývoj mobilných aplikácií zdražil takmer dvojnásobne. Čoraz viac firiem a podnikateľov chce mať vlastnú mobilnú aplikáciu, dopyt sa zvyšuje a tým aj cena za vývoj mobilnej aplikácie ušitej na mieru. Pozitívom je, že čas, za ktorý sa mobilná aplikácia vyvinie je čoraz kratší. Programátori a vývojári majú viac skúseností a používajú mnohé frameworky, ktoré im prácu častokrát uľahčia. Pozrime sa teda, koľko by vás stála mobilná aplikácia a ako dlho by ste na jej vývoj museli čakať.

Cena mobilnej aplikácie

Cenu mobilnej aplikácie určujú viaceré faktory. Sú to najmä:

  • Kto mobilnú aplikáciu vytvorí?
  • Komplexnosť mobilnej aplikácie.
  • Platforma vývoja mobilnej aplikácie.

Komu zveriť vývoj mobilnej aplikácie?

V podstate máte dve možnosti. Buď si vyberiete freelancera, tak povediac programátora na voľnej nohe alebo zveríte vývoj svojej mobilnej aplikácie softvérovej firme. Čo sa týka ceny, lacnejšie vás to vyjde u freelancera avšak s touto voľbou sa spája viacero rizík. Môžete naraziť na neskúseného programátora, ktorý s vývojom mobilných aplikácií nemá veľa skúseností a ide mu iba o veľký zárobok. Preverte si schopnosti daného programátora, napríklad prostredníctvom recenzií od jeho predošlých klientov.

So softvérovou firmou sa o profesionalitu báť nemusíte. Ich náplňou prácou je uspokojovanie vašich potrieb, a preto sú vám kedykoľvek k dispozícií. Softvérová firma zamestnáva nielen programátorov, ale aj dizajnérov, marketérov a projektových manažérov, ktorí vám poradia a zabezpečia kvalitný priebeh celého vývoja mobilnej aplikácie. Avšak za tieto služby si budete musieť priplatiť.

Komplexnosť mobilnej aplikácie

Komplexnosť teda zložitosť mobilnej aplikácie je faktor, ktorý má najväčší vplyv na cenu mobilnej aplikácie. Môže sa jednať o veľmi jednoduché aplikácie, mierne zložité - priemerné aplikácie či veľmi zložité aplikácie.

Jednoduchá mobilná aplikácia - 5-6 obrazoviek so základným UX, bez zložitých funkcionalít. Typickými príkladmi sú firemné katalógy s produktami či službami firmy. Cena sa pohybuje od 2000-4000 eur. V tomto prípade by bolo možno vhodnejším riešením kontaktovať freelancera, ktorý by vás stál menej peňazí.

Mierne zložitá aplikácia - tento typ mobilnej aplikácie je najčastejší. Aplikácia obsahuje viac funkcionalít ako je GPSonline platby či prepojenie so sociálnymi sieťami. V takomto prípade sa cena mobilnej aplikácie môže vyšplhať na 8 000 - 15 000 eur.  Všetko závisí od konkrétnych požiadaviek klienta. Pri tomto type aplikácie je vhodnejšie kontaktovať softvérovú firmu a vyžiadať si od nej cenovú ponuku na mieru.

Veľmi zložitá mobilná aplikácia - potrebujete do vašej aplikácie zakomponovať synchronizáciu v reálnom čase? Použiť viacero typov databáz či zložité algoritmy? Pri takejto mobilnej aplikácií si pripravte minimálne 20 000 eur. Horné obmedzenie pri tomto type aplikácií neexistuje, preto sa pokojne môže vyšplhať aj na 100 000 eur. Vyberte si skúsenú firmu, ktorá s vami preberie všetky detaily aplikácie dopodrobna.

Platforma mobilnej aplikácie

Aj to či sa rozhodnete vyvinúť aplikáciu pre jednu platformu - natívnu aplikáciu alebo hybridnú - pre viac platforiem vplýva na konečnú cenu vývoja. Ak sa neviete rozhodnúť alebo si chcete bližšie objasniť výhody a nevýhody jednotlivých typov mobilných aplikácií, prečítajte si náš článok Hybridné vs. natívne mobilné aplikácie.

Dĺžka vývoja mobilnej aplikácie

Faktory, ktoré vplývajú na dĺžku vývoja mobilnej aplikácie sú prakticky tie isté, ktoré sme spomenuli pri cene aplikácií. U freelancera môže vývoj jednoduchej mobilnej aplikácie trvať 2-4 mesiace, v prípade softvérovej firmy je to tak o polovicu kratšie. Pri zložitejších aplikáciách odporúčame kontaktovať skúsený tím vývojárov, ktorým ide práca od ruky. Doba vývoja priemernej mobilnej aplikácie je 3-6 mesiacov, pri zložitejších aplikáciách 4-8 mesiacov. Preto ak disponujete dostatočným budgetom, neváhajte a pustite sa do vývoja mobilnej aplikácie. Nech ju máte čím skôr dostupnú pre vás či vašich zákazníkov.


Vyžiadajte si cenovú ponuku u nás. Zabezpečíme vývoj mobilnej aplikácie podľa vašich požiadaviek. Nebojíme sa výziev a v každom projekte vidíme potenciál na úspech - ambitas | make IT happen.