6 trendov v mobilných aplikáciach v roku 2018

Blog - Zaujímavosti

09 Jan 2018 - ambitas

6 trendov v mobilných aplikáciach v roku 2018

Aké trendy nás čakajú v tomto roku vo vývoji  mobilných aplikácií?

Rok 2017 bol naozaj prelomovým čo sa týka mobilných aplikácií. Veľa firiem a spoločností si uvedomilo, že mobilná aplikácia nie je len dobrovoľnou investíciou, ale nevyhnutnosťou. Mobily sú v súčasnosti najlepším nástrojom pre priblíženie sa k zákazníkom, vyhovieť ich potrebám, a tak zvýšiť svoje predaje.

Vývoj mobilných aplikácií je najrýchlejšie rastúcim sektorom v priemysle. Pozrieme sa, aké trendy nás vo vývoji mobilných aplikácií čakajú v roku 2018.

1.Internet of things

V preklade “internet vecí” je sieť zariadení, vozidiel, domácich spotrebičov a iných vecí, ktoré majú nejaký softvér a možnosť pripojenia k sieti, ktorá umožňuje navzájom tieto zariadenia poprepájať a  zdieľať medzi nimi dáta. Internet of things sa využíva v zdravotníctve, vzdelávaní, ale aj tzv. smart úradoch či smart domoch. Predstavte si napríklad, že termostat vo vašom dome zaregistruje, že v dome nikto nie je a automaticky nastaví nižšiu teplotu, aby šetril energiu. Alebo ste išli na dovolenku a nie ste si istý, či ste zhasli v kúpeľni svetlo. Pomocou vášho smartfónu viete jednoducho a rýchlo váš dom “ovládať”, a teda v ňom aj pozhasínať svetla, kdekoľvek sa nachádzate. Aj toto je reálna predstava našich domovov.

2. Zrýchlené mobilné stránky

Ďalší projekt od Google - AMP - accelerated mobile pages, ktorý zabezpečuje rýchlešie načítanie mobilnej stránky. Podľa analýzy z Kissmetrics až 40% návštevníkov odíde z vašej mobilnej stránky, pokiaľ sa nenačíta do 3 sekúnd. Ľudia neradi dlho čakajú a radšej kliknú na inú stránku, ktorá sa načíta rýchlejšie. Projekt AMP ten poblém chce vyriešiť osadením špecifického HTML kódu do zdrojového kódu vašej stránky. Vytvorí sa tak nová “hostiteľská AMP stránka”, ktorá bude mať upravený HTML kód tak, aby načítanie stránky trvalo kratšie. Zbystrieť pozornosť by mali aj seo optimalizátori, pretože aj rýchlosť načítania mobilnej stránky berie Google do hodnotenia pri výsledkoch vyhľadávania.

3. Mobilné platby

Čoraz viac ľudí využíva svoje smartfóny aj na kúpu tovarov. Platia samozrejme online. M-commerce alebo mobilný obchod ponúka široku dátovú databázu zákazníkov. Čo nakupujeme, kedy nakupujeme a o čo sa zaujímame. O tieto informácie bude mať záujem čoraz viac predávajúcich a m-commerce im ich poskytne. Firmy si prispôsobia svoje produktové portfólio, ale aj marketing tak, aby na nás lepšie zacielili.

4. Aplikácie založené na cloude

Podľa predpovede Cisco VNI by malo byť do roku 2020 90% všetkých mobilných dát na cloude. Cloud je priestor na internete, kde si môžete ukladať svoje dáta a zároveň k nim budete mať prístup kdekoľvek a kedykoľvek budete, stačí ak máte pripojenie k internetu. Výhodou je, že si ich nemusíte sťahovať a zaťažovať vašu pamäťovú kartu, jednoducho ich máte na cloude. Najznámejšími cloudovými aplikáciami je Dropbox či Google Drive. V roku 2018 majú pribudnúť ďalšie.

5. Zabezpečenie aplikácií

Prostredníctvom svojich smartfónov (ne)vedome uverejňujeme veľmi veľa svojich osobných informácií. I napriek tomu bezpečnosť svojich smatfónov berieme na ľahkú váhu. Preto sa vytvorila novinka vstavaných bezpečnostných prvkov. Vývojári mobilných aplikácií budú musieť venovať čas aj tomu, aby zabezpečili, že každá aplikácia čo naprogramujú bude mať garantovanú bezpečnosť.

6. Strojové učenie, umelá inteligencia či chatbot

Strojové učenie je oblasť počítačovej vedy, ktorá sa zaoberá tým, aby počítače/aplikácie mali schopnosť učiť sa bez toho, aby boli na to explicitne naprogramované. Jedná sa teda o umelú inteligenciu - aby boli aplikácie inteligentné skoro ako ľudia. Kde sa s takýmto niečím môžeme stretnúť? Najčastejšie je to pri komunikácii firmy s jej online zákazníkmi. Firma na online komunikáciu (chat) nevyužije človeka, ale takúto “umelú” osobu, ktorá s klientom odkomunikuje jeho požiadavky. Poznáte aplikácie (asistentov) Google now či Siri ? Takýchto pomocníkov budeme mať v roku 2018 oveľa viac. 

Chcete si vytvoriť v roku 2018 aj vy svoju mobilnú aplikáciu? Kontaktujte nás - ambitas | make IT happen.