Ako a prečo zrýchliť vašu webovú stránku

Blog - Vychytávky

11 Apr 2016 - ambitas

Ako a prečo zrýchliť vašu webovú stránku
Rýchlosť načítania stránky je dôležitá z hľadiska viacerých faktorov. O tom ako a prečo zvýšiť rýchlosť načítania si prečítate v nasledujúcom článku.

Každý majiteľ webovej stránky by sa mal starať nie len o obsah a vzhľad webu, ale samozrejme aj o rýchlosť načítania, ktorá predstavuje jednu z kľúčových záležitosti. 

Je to dôležité najmä pre:

  • SEO - Google prikladá váhu aj rýchlosti, to znamená, že rýchlejšie web stránky budú v Google vyhľadávaní na lepších pozíciach
  • Konverzie - celkový dojem vašej stránky je veľmi dôležitý, rýchlosť webu môže ovplyvniť užívateľa a to môže zvýšiť čas strávený na stránke

S pomalým načítaním stránky web stráca schopnosť prinášať zisk..

S pomalým načítaním stránky web stráca schopnosť prinášať zisk. FOTO: https://www.truconversion.com/blog/traffic/decrease-page-load-time/

 

Na testovanie webstránok v súčasnosti existuje viacero kvalitných, či už free alebo platených nástrojov.

 

Google PageSpeed Insights

Môžete využiť online tool Google PageSpeed Insights, ktorý má príjemné užívateľské rozhranie a je veľmi nápomocný. Po zadaní url adresy vám Google analyzuje web stránku a podľa toho zobrazí celkové hodnotenie. To rozdelí do viacerých bodov podľa priority a stručne popíše nedostatky a odporúčania. Aj ambitas sleduje rýchlosť stránky, najmä kvôli spokojným zákazníkom.

ambitas blog Google PageSpeed Insights 

 

Optimizilla

Častou chybou, ktorú odhalí práve tento nástroj, je veľkosť obrázkov. Na weboch sa vyskytujú obrázky s vysokým rozlíśením alebo nadmernou veľkosťou. Ak sa obrázky na stránke načítavajú príliš dlho, môže to viesť k zvýšeniu miery odchodov. Preto nezabúdajte obrázky optimalizovať. Aj na to nám slúži online nástroj pod názvom Optimizilla.

Optimizilla online image compressor.

 

 

 

 

Minifikácia CSS a JS súborov

Dôležité je taktiež ukadať CSS súbory do jedného priečinka a JavaScriptové súbory taktiež do vlastného priečinka. Okrem prehľadnosti je výhoda v tom, že sa súbory budú sťahovať naraz, čo výrazne zrýchli načítanie vašej stránky. Okrem toho je podstatné tieto CSS a JS súbory minifikovať. Tímto procesom sa z kódu odstránia prázdne miesta (biely obsah), vzniknuté medzerami, tabulátormi... Na rozdiel od programátorov, webový prehliadač nepotrebuje prehľadný kód plný medzier či prázdnych riadkov a aj tento priestor zaberá miesto. Ak používate editor NetBeans IDE, tieto súbory môžete minifikovať priamo v ňom. V opačnom prípade existuje množstvo online nástrojov.

Minify CSS file.

 

To je len minimum tipov a trikov ako zrýchliť vašu webstránku. Ak sa chcete dozvediet viac, sledujte naše blogy a my vám prinesieme viacero užitočných rád, aby ste sa nestratili vo svete IT a Online marketingu.