Bootstrap framework a jeho variabilita

Blog - Svet ambitas

20 Oct 2016 - ambitas

Bootstrap framework a jeho variabilita
(Aktualizácia 26.1.2017) Bootstrap bezpochyby stále patrí medzi najrozšírenejšie front-endové CSS frameworky. Čo je to vlastne Bootstrap a aký veľký je jeho potenciál?

Čo je Bootstrap?

Ako už napovedá výraz framework, jedná sa o pripravené knižnice. V prípade Bootstrapu sa jedná o kolekciu nástrojov určených k vytváraniu webov a webových aplikácií, presnejšie ich dizajnovej stránky, teda to čo vidíme (fornt-end). 

Kedy a kto vytvoril Bootstrap?

Bootstrap vznikol v polovici roku 2010 v spoločnosti Twitter najmä vďaka dvom developerom: Mark Otto a Jacob Thornton. Ešte pred tým, ako sa stal open source, bol jeho názov Twitter Blueprint

Bootstrap ako open source projekt vychádza v druhej polovici roku 2011, krátko na to sa stáva najpopulárnejším projektom na developerskom portáli GitHub. Aktuálne je vydaná už tretia generácia tohto frameworku, no štvrtá prichádza onedlho. Momentálne je k dispozícii najnovšia verzia Twitter Bootstrap 4 alpha. Svoju obľúbenosť medzi developermi si vybojoval inovátorskym prístupom k dizajnovaniu webov a jednoduchosťou používania.

Posledná generácia frameworku bola tvorená od začiatku s myšlienkou univerzálneho využitia na všetkých zariadeniach. Počet užívateľov na tabletoch a smartfónoch neustále rastie. Tento fakt si uvedomujeme aj my. Responzívny web dizajn je dnes už samozrejmosťou a uvedomujú si to aj naši zákazníci.

Framework Bootstrap je taktiež obľúbeným nástrojom našich developerov, ktorí s nim pracujú už od jeho začiatkov. Potenciál Boostrap frameworku sa okrem jeho funkcií skrýva aj v jeho variabilite. Záleží nám na tom, aby sme tvorili individuálne weby podľa prianí zákazníkov. Bootstrap umožňuje maximálnu individualizáciu všetkých jeho súčastí. Tak sme schopní vytvoriť web presne na mieru podľa požiadavok zákazníka.

O rôznorodosti grafického dizajnu sa môžete presvedčiť aj na stránkach, ktoré sme vytvorili za pomoci Bootstrapu.

Naše weby vytvorené na Bootstrap frameworku:

 

Brány Hormann

Portál Učiteľské noviny

L plus L autobusová doprava

Webreport

Diamat

 

Okrem bežných webov sme našli potenciál Bootstrapu aj pri využití v našom informačnom a redakčnom systéme smartOwl. Pri tvorbe informačného systému smartOwl bol kladený dôraz v prvom rade na maximálny užívateľský komfort na všetkých zariadeniach. Preto obsah webu je možné jednoducho editovať aj priamo z mobilného zariadenia.

SmartOwl je možné prehľadne a ľahlo využívať na obrazovke iPhone-u či na 24 palcovom monitore osobného počítača. Komfort ovládania ide ruka v ruke s najmodernejším dizajnom užívateľského prostredia. Na pozadí tohto všetkého stojí Bootstrap na mieru upravený našimi developermi.