Vinton Cerf

Blog - Osobnosti

18 Nov 2018 - ambitas

Vinton Cerf
Vinton Cerf
#thankYou
#ITveterans

Americký počítačový vedec, ktorý navrhol architektúru počítačovej siete ARPANET - predchodca dnešného internetu. Ďakujeme za položenie základov dnešného internetu!

Vinton Gray Cerf sa narodil 23.06.1943 v Connecticute. Študoval matematiku na Stanfordskej univerzite a neskôr na univerzite v Kalifornii, kde sa stretol s Bobom Kahnom. Práve v spolupráci s ním sa Cerfovi podarilo po štúdiu vytvoriť architektúru počítačovej siete ARPANET - predchodca dnešného Internetu. Preto im oprávnene patrí oslovenie „otcovia Internetu“.

Cerf po štúdiu pracoval pre DARPA -  Agentúru Spojených štátov pre obranné výskumné projekty, kde sa snažili zostaviť technológiu TCP/IP. Neskôr, keď sa o Internet začal zaujímať aj komerčný trh, sa Cerf rozhodol pracovať pre MCI - americkú telekomunikačnú spoločnosť. Tu pomáhal pri vývoji prvého komerčného e-mailového systému pripojeného k Internetu.

V roku 2004 získal Turingovu cenu a od roku 2005 zastáva funkciu viceprezidenta v Google. V rámci svojej funkcie sa zaoberá budovaním tzv. medziplanetárneho internetu, ktorý by mal na starosti komunikáciu medzi sondami, družicami a pozemnými stanicami.

My vzdávame úctu Cerfovi pre jeho veľký prínos do sveta IT, ale aj pre jeho aktívny život. Nestagnoval a aj v pokročilom veku je stále aktívny v mnohých organizáciach na podporu Internetu a inovatívnych projektov, ktoré experimentujú s novými prístupmi k riešeniu globálnych problémov.

Pikoškou na záver je jeho štýl obliekania, ktorý je na IT priemysel až príliš formálny. V džínsoch a čiernom tričku ho určite neuvidíte. Preferuje 3-dielny oblek, ktorý sa  v spoločnosti len tak ľahko nevyskytuje.