Arthur Scherbius

Blog - Osobnosti

22 Jul 2018 - ambitas

Arthur Scherbius
Arthur Scherbius
#thankYou
#ITveterans

Nemecký elektroinžinier a vynálezca stroja Enigma, ktorý slúžil na šifrovanie vojenských správ. Ďakujeme za rozvoj šifrovania.

 

 

Arthur Scherbius sa narodil 30.10.1878 vo Frankfurte, v Nemecku. Študoval elektrické inžinierstvo v Mníchove a neskôr v Hanoveri, kde získal doktorát z inžinierstva. Pracovné skúsenosti získal z viacerých firiem zameraných na elektriku v Nemecku aj vo Švajčiarsku až sa v roku 1918 rozhodol s nemeckým inžinierom Ritterom založiť spoločnosť Scherbius & Ritter.

V tom istom roku si dal patentovať aj šifrovací stroj založený na rotujúcich drôtových kolesách. Časom ho transformoval a stále vylepšoval až do finálnej podoby stroja, ktorému dal meno Enigma, čo po grécky znamená hádanka.

Enigma sa najskôr predávala na komerčnom trhu, ale jej predaj bol minimálny z čoho bol Scherbius sklamaný. Avšak veril, že jeho prototyp dostane uznanie. Treba poznamenať, že viacerí vynálezcovia sa zaoberali prácou nad podobnými strojmi, ale iba Scherbiusovi sa podarilo preraziť na komerčný trh. A nielen to. V roku 1934 začali o Enigmu prejavovať záujem ozbrojené sily nacistického Nemecka. Enigma poskytla nemeckej armáde počas druhej svetovej vojny najsilnejšiu kryptografickú šifru na svete. Úspech, ktorý Enigma získala, Scherbius už nevidel, nakoľko v roku 1929 zomrel pri nehode.

Pripomíname si prínos tohto velikána do dnešného IT sveta a ďakujeme za jeho vytrvalosť a vytvorenie šifry, ktorá bola dlhé obdobie považovaná za neprelomiteľnú. Aj vďaka nemu sa v dnešnej dobe môžu poskytovať IT služby tak, ako sú.