Alan Turing

Blog - Osobnosti

23 Sep 2018 - ambitas

Alan Turing
Alan Turing
#thankYou
#ITveterans

Anglický vedec a kryptanalytik, ktorý zohral významnú úlohu pri dešifrovaní systému ENIGMY. Ďakujeme za rozvoj počítačového dešifrovania.

Alan Mathison Turing sa narodil 23.06.1912 v Londýne. Už na základnej škole si učiteľky všimli, že má mimoriadny talent a povedali, že na verejnej škole stráca čas. Už ako 16-ročný chápal Einsteinovým prácam a snažil sa ich spochybniť. Profesionálnu kariéru začal na Univerzite Cambridge. V roku 1936 napísal článok, v ktorom definoval tzv. Turingov stroj, a tým položil základ teoretickej informatike, ktorá sa zaoberá tým, čo všetko sú počítače schopné dokázať.

Počas druhej svetovej vojny pracoval pre britskú vládu na centrále dešifrovania kódov, mal na starosti úsek, ktorý bol zodpovedný za nemeckú námornú kryptoanalýzu. Navrhol niekoľko techník, ktoré urýchlili prelomenie kódu nemeckých šifier a zlepšil systém stroja, ktorý nakoniec dešifroval kód Enigmy. Podarilo sa mu odhaliť kódované správy nemeckých vojakov, a tak prispel k výhre Spojencov. Odhaduje sa, že týmto urýchlením konca vojny, ktorá by trvala ešte asi 2 roky sa zachránilo viac ako 14 miliónov životov, ktoré by boli vo vojne vyhasli.

Turing bol aj matematik a snažil sa matematické metódy aplikovať aj do biológie. Veril, že procesy prebiehajúce v mozgu môžu prebiehať aj v počítači. Zostavil Turingov test, ktorý sa aj dnes považuje za najspoľahlivejšiu metódu zistenia inteligencie v stroji.

V roku 1954 spáchal samovraždu. Kyanidom si napustil jablko, ktoré zjedol. Možnou príčinou takéhoto konania mohli byť perzekúcie kvôli jeho homosexualite.

V roku 2009 sa mu britský premiér Gordon Brown oficiálne verejne ospravedlnil a odsúdil správanie, akým bol Turing prenasledovaný. V roku 2013 mu udelila posmrtné ospravedlnenie aj Kráľovná Alžbeta II.

Zaujímavosťou je, že od roku 1966 Asociácia výpočtovej techniky udeľuje Turingovu cenu ľuďom, ktorí významne prispeli do sveta informatiky. Je to najdôležitejšie ocenenie v tomto obore. V súčasnosti toto ocenenie sponzoruje Google a Turingova cena má hodnotu 1 milión dolárov.

My si tohto matematika, kryptografa a logika pripomíname a ďakujeme mu za to, že položil základy modernej počítačovej vedy.