Ako ochrániť mobilnú aplikáciu pred hackermi?

Blog - Návody / Postupy

26 Feb 2018 - ambitas

Ako ochrániť mobilnú aplikáciu pred hackermi?

Nedovoľte hackerom nabúrať sa do vašej mobilnej aplikácie.

V obchodoch s mobilnými aplikáciami je na výber čoraz viac aplikácií. Je to dôsledok zvýšeného počtu užívateľov mobilných telefónov, ktorí si chcú pomocou aplikácií uľahčiť život či sa zabaviť. Veľký počet užívateľov láka čoraz väčšmi aj heckerov, teda útočníkov. Vytvoriť mobilnú aplikáciu, ktorá by bola 100% bezpečná je čoraz náročnejšie, pre niektorých nemožné. Povedzme si o pár tipoch ako zabezpečiť ochranu mobilnej aplikácie počas jej vývoja.

Bezpečný a vlastný kód

Pri vývoji mobilnej aplikácie je dôležité používať bezpečný kód. Ten sa zabezpečí pomocou nástrojov a techník, ktoré pomôžu programátorom odstrániť bezpečnostné medzery. Stáva sa totiž, že hackeri sa dostanú ku kópii aplikácie, vložia do nej škodlivú časť kódu tzv. malware a takto “upravenú” aplikáciu predajú tretím stranám. Nič netušiaci zákazník si aplikáciu  so škodlivým softvérom stiahne a vystavuje svoje dáta veľkému riziku. Rada pre vývojárov je nájsť medzery v aplikácii po bezpečnostnej stránke a rada pre užívateľov je sťahovať aplikácie iba z dôveryhodných obchodov, ktoré majú prísnejšie podmienky pre uverejnenie aplikácie na trh.

Použitie Android keychain alebo iCloud keychain

Programátori pri tvorbe mobilných aplikácií používajú funkciu keychain (doslovne kľúčenka). Či už je mobilná aplikácie určená pre Android alebo iPhone, použitie tejto funkcie je výhodné v tom, že všetky vaše dôverné údaje sú uložené “pod jednou strechou” - v jednom zabezpečenom súbore. Máte tam prihlasovacie údaje, heslá a iné poverenia pre všetky vaše aplikácie. Táto funkcia tiež zabezpečuje, že sa užívatelia aplikácie nemusia po každom otvorení aplikácie opätovne prihlasovať.

Šifra ako ochrana mobilnej aplikácie

Ďalším odporúčaným spôsobom ako ochrániť vašu mobilnú aplikáciu je použiť šifrovanie. Odporúča sa použiť šifry pri ukladaní užívateľských údajov v akýchkoľvek databázach. Šifrovanie je jednoduchý proces prekladu textu do nečitateľného textu pomocou šifry. Hackerom tak skomplikujete proces útoku, nakoľko budú musiť najprv odhaliť vašu šifru, na ktorú sa v súčasnosti používajú zložité algoritmické kľúče. Stáva sa, že aplikácia posiela na internet nezašifrované údaje, kde ich môže útočník zneužiť. Preto je dôležité ich zašifrovať. 


Myslite na vašu bezpečnosť. Aplikácie musia byť nielen funkčné, ale aj bezpečné. Nájdite rovnováhu medzi inováciami a ochranou. Vytvoríme vám bezpečnú a úspešnú mobilnú aplikáciu - ambitas | make IT happen.