Webové prehliadače - vyberte si ten svoj

V súčasnosti existuje na trhu niekoľko prehliadačov, ktoré disponujú zaujímavými funkciami a vyznačujú sa rôznymi úrovňami komfortu pri ich používaní. Začiatky 90-tych rokov, kedy na trhu existovali jeden, či dva prehliadače sú preč a Vy si môžete vybrať software, ktorý sa prispôsobí Vašim požiadavkam. Rozhodli sme sa prezentovať Vám päť majoritných internetových prehliadačov, ukázať Vám možnosti, a tým Vám prípadne rozšíriť Vaše obzory.

Aktualizácia (Júl 2012).
Pre doplnenie informácií sme pre Vás pripravili aktualizáciu tohto článku, venovanú webovým prehliadačom a ich porovnaniu. Znovu sme otestovali posledné stabilné verzie prehliadačov a pridali sme aj nové testy, ktoré determinujú pripravenosť webových prehliadačov pre spustenie HTML5, ktoré má byť pripravené približne v roku 2014.

Test webových prehliadačov

Testovanie na pripravenosť pre HTML5 je možné si aj vo Vašom prehliadači spustiť na stránke beta.html5test.com.

Pre porovnanie jednotlivých prehliadačov uvádzame na konci popisu každého popisu aj výsledok,akým prehliadač skončil v takzvanom Acid3 teste. Acid3 test sa používa na sledovanie dodržiavania všeobecných webových štandardov. Testovali sme prehliadače v ich posledných plných verziách ku dňu 27.7.2012. Test si môžete spustiť aj Vy kliknutím na tento odkaz - Acid3 Test.

Opera

opera web browserModerný a pohodlný prehliadač, ktorého prvá verzia vznikla už v roku 1996. V súčasnosti je dostupná najnovšia verzia tohto prehliadača vo verzií 12.0. Prehliadač sa vyznačuje svojou jednoduchosťou a od poslednej verzie aj novým minimalistickým dizajnom. Zároveň je Opera v poslednej verzií najrýchlejším prehliadačom na svete. Opera má zaujímavé spracovanie otvorenia niekoľkých webových stránok naraz v jednom otvorenom okne. Navyše poskytuje množstvo aplikácií na stiahnutie a personalizovanie samotného prehliadača (Opera Widgets) a taktiež zabudovaného e-mailového klienta. Podobne ako väčšina moderných prehliadačov začala podporovať CSS3 a HTML5. Jazyky, ktoré sa onedlho presadia vo svete vývoja stránok.

Aj keď podiel používania prehliadača Opera, celosvetovo nie je až taký výrazný, kompenzáciou môže byť pre spoločnosť Opera pre mobilné zariadenia a smartphones. Na trhu prehliadačov pre mobilné zariadenia je jasne dominujúca, vďaka svojej použiteľnosti na širokú škálu zariadení ako aj vďaka rýchlosti prehliadania stránok.

Stiahniť Operu
Výsledok Acid3 Testu: 100/100
Výsledok HTML5 Testu: 385 + 9 bonusových bodov / 500 

Mozilla FireFox

firefox web browserMozilla FireFox je ďalším prehliadačom, ktorý poskytuje rýchle, bezpečné a pohodlné prehliadanie webových stránok. Jeho prvá verzia uzrela svetlo sveta v roku 2004. Od vtedy prekonal FireFox obrovskú cestu a v súčasnosti je celosvetovo najväčším konkurentom pre Microsoft Internet Explorer. Momentálne sa nachádza vo verzií 12.0. Ako všetky moderné prehliadače začal v posledných verziách parciálne podporovať HTML5 a CSS3.

Výhodou prehliadača je najmä jeho použiteľnosť na operačných systémoch (čo je v súčasnosti trendom) a teda možno ho nainštalovať na operačný systém Windows, Linux a MacOS. V Mozille vsadili na maximálny úžitok pre užívateľa, keď mu prehliadač umožňuje pridávať si množstvo aplikácií (Add-Ons), ktoré mu uľahčujú prácu alebo skrášľujú pracovné prostredie. Aplikácie sú vyvíjané ľuďmi a tak sú ponúkané celkom zadarmo. 

Stiahnuť Mozilla FireFox
Výsledok Acid3 Testu: 100/100
Výsledok HTML5 Testu: 330 + 9 bonusových bodov / 500

Google Chrome

google chrome web browserGoogle Chrome je prehliadač od spoločnosti Google. Je relatívnym nováčikom na svetovom trhu prehliadačov a jeho prvú verziu Google vypustil v roku 2008. Od začiatku bolo jasné, že Chrome chce byť konkurencie schopným prehliadačom, čo sa mu zatiaľ v celku darí. Jeho používanosť rastie najmä medzi technicky vyspelými užívateľmi. Prehliadač kladie dôraz najmä na bezpečnosť a rýchlosť. V súčasnosti patrí medzi najrýchlejšie a najspolahlivejšie prehliadače na svete. Prehliadač nie je rýchly len pri naťahovaní a interpretácií stránok, aj pri práci so samotným prehliadačom. Je to najmä vďaka minimalistickému dizajnu a dobrému manažmentu operačnej pamäte, z čoho vyplýva aj jeho stabilita.

Ako jeden z prvých prehliadačov začína disponovať zabudovanými aplikáciami ako je platforma flash (prehliadanie videa na webe), zabudovaná ponuka na automatické prekladanie webových stránok v cudzích jazykoch alebo priamo zabudovaná podpora prezerania pdf súborov.

Google Chrome je v súčasnosti vyvíjaný rapídnou rýchlosťou, keď bol jeho produkčný cyklus skrátený na 6 týždňov. V praxi to znamená, že sa novinky do prehliadača dostanú oveľa skôr. Naposledy sme testovali Chrome vo verzii 20. Treba povedať, že Chrome zvládol pripravenosť na HTML5 najlepšie zo všetkých prehliadačov.

Stiahnuť Google Chrome
Výsledok Acid3 Testu: 100/100
Výsledok HTML5 Testu: 414 + 13 bonusových bodov / 500

Safari

safari web browserModerný a stabilný internetový prehliadač od spoločnosti Apple. Jeho prvú verziu bolo možné používať v roku 2003. Od vtedy prešlo 11 rokov a v súčasnosti je dostupná 5-ta verzia tohto prehliadača, ktorá bola predstavená 7.júna 2010 priamo SEO Apple Stevom Jobsom.

Safari spĺňa všetky náležitosti moderného prehliadača vrátane bezpečnosti a rýchlosti. Dokonca je možné Safari používať aj na operačnom systéme Windows. Veľký úspech mal prehliadač aj v jeho implementácií do telefónov iPhone. Jedinou chybičkou krásy, ktorá sa vytýka spoločnosti, že aktualizácia prehliadača je možná len prostredníctvom Apple Software Update.

Stiahnuť Apple Safari
Výsledok Acid3 Testu: 100/100
Výsledok HTML5 Testu: 224 + 0 bonusových bodov / 500

Internet Explorer

internet explorer web browserWebový prehliadač od spoločnosti Microsoft, ktorý slúži ľuďom už od roku 1995. Jeho súčasná verzia je 9. Momentálne vývojový tím spoločnosti pracuje na verzii 10 tohto prehliadača. Pravdou je, že tento webový prehliadač v posledných rokoch len ťažko dobieha ostatné prehliadače najmä v oblasti rýchlosti aplikácie, rýchlosti interpretácie webových stránok a komfortu používania. Internet Explorer má dlhodobo majoritný podiel na svetovom trhu. Aj napriek tomu, že tento podiel postupne klesá, prehliadač si stále udržuje svojich používateľov, najmä vďaka tomu, že ešte donedávna bol dodávaný s čerstvou inštaláciou nových Windowsov – ľudia tak nemajú potrebu hľadať iné riešenia.

Spoločnosť Microsoft pri vývoji prehliadača nedbá na dodržiavanie svetovo stanovených webových štandardov a tak sa sťažuje situácia pri vývoji webových stránok. Treba však podotknúť, že verzia 9 prehliadača Internet Explorer spravila veľký pokrok a je oveľa stabilnejšia ako bola 8-ma, 7-ma, či 6-ta verzia. Uvidíme, aký pokrok prinesie verzia 10. Napriek spomínanému zlepšeniu Internet Explorer nebol schopný prejsť Acid3 testom, zlyhal a tento navyše spôsobil pád prehliadača.

Minulé leto, keď sme tento článok pôvodne písali bola a teraz o takmer 3/4 roka neskôr stále je hlavnou produkčnou verziou Internet Explorer 8. Treba povedať, že Microsoft so svojim prehliadačom dohromady nič nespravil. Zatiaľ čo ostatné spoločnosti posunuli svoje prehliadače ďaleko dopredu, Explorer zostal stáť na tom istom mieste. Bohužial už aj testy novej verzie Internet Explorera 10 naznačujú, že napriek novému vydaniu prehliadača, je tento rádovo generáciu za svojou konkurenciou. Dokazujú to aj výsledky v jeho pripravenosti na HTML5.

Stiahnuť Internet Explorer
Výsledok Acid3 Testu: 23/100
Výsledok HTML5 Testu: 42 + 0 bonusových bodov / 500

Posledné projekty
Projekt MFpro
Portálovo obchodné riešenie pre MFpro. Stránka spája projektantov a architektov a koncových zákazníkov pre uľahčenie stavby domu, či prerábky interiéru
Projekt MFpro je veľmi zaujímavým portálovo obchodným riešením, ktoré ponúka architektom a projektantom priestor na publikáciu a uverejn...
E-shop pre HorvátTrade
Online e-commerce riešenie obchodu na predaj vzduchotechniky, klimatizačnej a vykurovacej techniky.
Pre spoločnosť HORVÁT trade s.r.o. sme vytvorili internetový obchod zameraný na predaj vzduchotechniky, klimatizačnej a vykurovacej techniky. Celý online obchod sme post...
Redizajn webu pre LAD Plus
Naša spoločnosť opäť dostala príležitosť vytvoriť novú stránku spoločnosti L.A.D. Plus.
Po úspešnej spolupráci v minulosti sa na nás spoločnosť obrátila už po 3 krát, aby sme im redizajnovali web stránku tak, aby držali krok s dobou......
Redizajn webu L+L autobusová doprava
Dlhodobá vzájomná spolupráca medzi našimi spoločnosťami vyústila v ďaľší úspešný projekt
Pre spoločnosť L+L autobusová doprava v Senci sme vytvorili už v poradí 3 redizajn ich web grafiky. Webová prezentácia už tradične obsahuje na svojom pozadí ad...